top of page

Sousedské spory

parents-angry-clueless-son_edited.jpg

Sousedské spory jsou součástí života každého z nás. Žijeme v těsné blízkosti jedni s druhými a těchto konfliktů je nevyhnutelně mnoho. Měřítko těchto konfliktů může být rozmanité a někdy až kuriózní. Od neshod ohledně parkovacích míst, přes hádky o hlasité hudební noci, až po epické bitvy o vytyčení hranice pozemku, které často vedou k nepříjemným situacím, se kterými se musím vypořádat. V tomto blogu bych se s Vámi chtěl podělit o některé z nejčastějších sousedských sporů a nabídnout rady, jak se s nimi vypořádat. 

 

Začněme snad tím nejběžnějším - parkováním:

Je to klasický příběh, kdy jeden soused neustále blokuje druhému vjezd do garáže nebo parkuje na "jeho" místě na ulici. Řešení? Investujte do jasného značení a neváhejte se obrátit na místní úřady, pokud to nepomůže

Dalším běžným zdrojem konfliktu je hlučnost. 

Hlučnost je jedním z nejvíce rozšířených problémů, které v sousedských vztazích vyvstávají. Ať je to kvůli hlasité hudbě, bouřlivým večírkům nebo hlučným domácím zvířatům, hluk je velmi obtěžující a vede k nepříjemným konfliktům. Doporučuji se snažit o otevřenou a upřímnou konverzaci s dotyčným sousedem. Pokud to nezabere, je možné požádat o pomoc místní orgány, pokud se jedná o opakované porušení klidu v noci.

Dalším běžným zdrojem konfliktu jsou domácí mazlíčci, zejména psi, kteří mohou způsobovat hluk nebo škody na cizích pozemcích. Řešení je jednoduché - odpovědnost je na majiteli zvířat. Pokud máte psa, který je v noci hlučný, zvažte, zda by bylo možné ho přesunout do jiné části domu nebo mu poskytnout speciální trénink. 

 

V případě, že bydlíte bytovém domě ať už cihlovém nebo panelovém je občas nezbytné pro řešení sporu zapojit správce bytového domu nebo SVJ ( Společenství vlastníků jednotek. Pokud  i to nepomáhá, tak už nezbývá jiný možnost než se obrátit na právníka nebo policii.

 

Ale co když jde o něco vážnějšího - například spor o hranice pozemku? Tady se stává situace složitější. Prvním krokem by mělo být ověření hranic v katastrální mapě. Pokud i po tomto kroku zůstává spor nerozřešen, je opět zapotřebí kontaktovat právníka. 

 

Nekonečným zdrojem sporů jsou také ploty a stromy. Neshody ohledně výšky plotu nebo přesahujících větví a kořenů stromů na sousední pozemek vedou k častým konfliktům.

 

Jeden takový příklad je příběh dvou sousedů v Británii, kteří se několik let hádali o to, kdo má právo sklízet ovoce z jabloně, která rostla na hranici jejich pozemků. Oba trvali na svém a spor skončil až u soudu. Soud rozhodl, že plody stromu patří tomu, na jehož pozemku strom roste - i když jen o centimetry. 

 

Doporučení pro řešení a prevenci sousedských sporů:

 

Prevence je vždy lepší než léčba. Právě proto je důležité se snažit předcházet vzniku sousedských sporů. Při hledání nového bydlení je dobré se připravit na možné sousedské spory a zvážit, jak s nimi naložit. Mezi základní principy patří vzájemný respekt a tolerance. 

Co z toho plyne? Každý spor má řešení, i když někdy to vyžaduje velké množství trpělivosti a ústupků. Klíčem je komunikace. Předtím, než se rozhodnete pro právní kroky, zkuste mluvit se svým sousedem. Mnoho konfliktů lze vyřešit otevřeným a upřímným rozhovorem. Pokud to nepomůže, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

 

A pamatujte - sousedé se mohou měnit, ale místo, kde bydlíte, zůstává.

Lukáš Stach, realitní makléř od roku 2009

bottom of page